DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 08.03.2010 18:55:37 

Tak Vás tady vítáme!

Ještěři - Sauria

 

 

Agamy

Pogona vitticeps


 

Pokud chcete mít doma „dráčka“ a nemůžete se rozhodnout, jaký druh ještěra si vybrat, jednoznačně hlasuji pro tyto agamy. Moji miláčkové mi oba bez ostychu baští z ruky. Tyto agamy jsou velice klidné, ale zároveň temperamentní. Užijete si s nimi spoustu legrace. Snadno se ochočí, mají to téměř v krvi a vy je budete milovat! Nepotřebují ani nijak zvláštní péči. Pokud se rozhodnete krmit je z ruky, jako já, zabere vám celková péče o ně přibližně 15 – 20 minut denně.

Pokud můžu začátečníkům radit, pořiďte si raději zvíře starší (např. kolem 20 cm), než čerstvě narozené mládě, která se prodávají nejčastěji. Zaplatíte si sice víc, ale pokud vám chovatel ukáže, jak zvířátko papá, můžete si být téměř jisti, že se zvířetem pak nebudou zbytečné starosti. Já jsem třeba „dojela“ na to, že jsem chtěla ušetřit a koupila jsem asi šesticentimetrové mládě, které mi po třítýdenním boji stejně uhynulo. Podruhé jsem si tedy už nechala poradit, ale také jsem si nechal zvíře předvést – vyndat z krabičky, podrobně prohlédnout, kvůli různým napadením a hlavně – zdravé a vitální zvíře bude jíst za jakýchkoli podmínek, takže například i na přeplněné terraburze, nebo když ho chovatel při předání jen vyndá z krabičky i takové zvíře si po chvilce rozkoukání dá cvrčka. Nechte si ukázat, jestli agama baští a můžete si být jisti. Opravdu si na výběru dejte záležet. Myslete také na to, že vzhledem k tomu, že agama je plaz, tedy studenokrevné zvíře, na které se nespecializuje jen tak každý veterinář, bude její případná léčba mnohem dražší než u běžně chovaných zvířat.

 

Moje agamy Honzík a Anička

Oba jsou úplně dokonalí, v současnosti měří kolem 30 cm a je jim asi jeden rok. Honzík někdy vytrvale škrábe a doráží na přední sklo terária. Nakonec ho vždycky na chvíli pustím do obýváku. Ale ne na dlouho – jednou  mï tam totiž na křeslo vykonal potřebu a už byl ze strany rodiny oheň na střešeJ Zato Anička je spíše klidná, k misce nikdy nespěchá, nechá se od Honzíka klidně odkudkoli odstrčit a je tak trošku flegmatická. Ale zase čeho moc, toho příliš a když se jí ze strany druha něco nelíbí – umí si svou prosadit.

 

Terárium

Moje agamy žijí v teráriu o velikosti asi d.100 x š.40 x v.45 cm, ale už brzy dostanou terárium nové, plánuji asi 150 cm dlouhé a širší. v teráriu udržuji u zdroje tepla, který u mě tvoří bodové světlo, teplotu mezi 32 – 36 °C. Mimo zdroj tepla je teplota kolem  25 – 27 °C a v noci nikdy neklesá pod 20 °C. Agamky vypadají, že v těchto podmínkách jsou spokojené. V zimě (dokud je teplota do 20 °C) mají agamky ještě zapnutý topný kámen. Miska na vodu je tak velká, aby se v případě potřeby mohly namočit, nebo i potopit. Jednou za několik dnů (asi týden – podle potřeby) jim jen lehce orosím písek v teráriu. Ale opatrně, protože ony k smrti nasnáší, když na ně voda z rozprašovače dopadne – Honzík se vzteká a Anička se jen znechuceně krčí.

Jako substrát v teráriu používám vyvařený říční písek ve vrstvě do 5 cm. V jednom rohu terária mají poskládané kameny a větve tak, aby tvořily úkryt. Je třeba kameny řádně zajistit proti zavalení! Přibližně na 3 – 5 hodin denně zapínám v teráriu UV zářivku, u které se agamy velmi rády nasvicují. Nyní má zářivka sílu UV-B 8%, ale až tato dosvítí, dostanou už jen 5% - na jejich věk už to stačí. Silné UV-B je vhodné hlavně pro mladá zvířata, ale i tak je třeba svítit opatrně a opravdu zpočátku hlídat reakce zvířete.

 

Potrava

Dá se říci, že agama vousatá je spíše všežravec. Ale asi 50 – 70% potravy by měl tvořit hmyz. Své agamy krmím následovně: Každý den jim z ruky podávám hmyz (např. cvrčky, sarančata, luční kobylky, šváby, …). Nejraději mají cvrčky banánové a sarančata (stěhovavá, všežravá,…), ale nepohrdnou ani cvrčkem domácím, luční kobylkou nebo švábem. Musím ale říci, že například cvrčky černé moc ráda nemají. Myslím, že kvůli jejich pro ně nevábné barvě. Honzík baští 5 – 10 cvrčků denně (nebo 2 – 3 sarančata), které dávám z ruky a Anička jen o malinko méně. Hmyz podávám ručně hlavně proto, že ještě nemám terárium zařízené tak, jak by bylo potřeba – tzn. že díky kamenům, větvím a miskám má hmyz spoustu možností ke schování, takže když bych ho agamkám pustila do terária, okamžitě by se schoval a ony by neměly velkou možnost jej chytit. Ale také proto, že tímto způsobem krmení si agamky vymazluji a získávám si jejich důvěru.

POZOR u hmyzu! Dokud je vaše agamka ještě mimčo, nesmíte jí dávat příliš velké kusy hmyzu. Všeobecně platí, že by brouček měl být přibližně tak velký, jako je šířka mezi agamy očima. Raději bych teprve až od celkévé délky agamy třeba 25 cm podávala i značně velký hmyz jako dospělá sarančata nebo šváby. Jinak by se jim totiž mohl vzpříčit v krku a to přináší mnoho nepříjemností nebo i smrt.

Dále mají agamy neustále k dispozici v misce zelené krmení – čínské zelí, salátovou okurku, různé saláty, trávu (mlíčí, jetel, vojtěška, . ..) a luční květy jako pampeliška, sedmikráska, jetel. Podle zkušeností jiných chovatelů by měli agamy jíst i ovoce, ale já má tu zkušenost, že ovoce v misce vždycky zbylo. Vše nadrobno krájejte – sami poznáte, jak velké kusy vašim miláčkům vyhovují.

 

Vitamíny

Nesmíme zapomínat na dostatek vitamínů a minerálů. V zoo-obchodech je k dostání mnoho vitamino-minerálních směsí. Zkušenosti mám s přípravkem Reptivite, který sypu každé 2 – 3 dny na zelené krmení v doporučené dávce. Vápník se prodává buď čistí nebo jej získáte velmi jemným drcením vaječných skořápek nebo strouháním sépiové kosti.

 Foto v sekci Fotoalbum PLAZY